Benchtop pH Meters
- (1)
- (4)
- (13)
- (19)
- (7)
- (3)
- (19)
- (1)
- (2)
- (19)
- (1)
- (2)
- (7)
- (12)
- (17)
- (49)
- (1)
- (3)
- (16)
- (51)
- (15)
- (18)
- (7)
- (3)
- (3)
- (1)
- (6)
- (13)
- (1)
- (9)
- (2)
- (3)
- (32)
- (5)
- (6)
- (3)
- (7)
- (7)
- (1)
- (3)
- (21)
- (2)
- (1)
- (36)
- (3)
- (10)
- (9)
- (10)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Orion™ Versa Star Pro™ pH/LogR™ Benchtop Meter
Get premium performance and ultimate flexibility with our benchtop meter with pH/LogR module for pH, mV, ORP and LogR temperature technology.
| Power Rating | DC input: 9VDC, 1A |
|---|---|
| Memory | Non-volatile memory preserves data log, calibration log and meter settings |
| Resolution (pH) | 0.001, 0.01, 0.1 |
| Languages | English, Spanish, French, Italian, German, Chinese, Portuguese and Korean |
| Measurement Modes | pH with LogR Temperature,mV,Relative mV,ORP with Temperature |
| Range (pH) | -2 to 20 |
| Channels | 4 (Customizable with modules) |
| Accuracy (pH) | ±0.002 |
| Power Supply | Universal AC adapter (included) |
| Data Management Details | Transfer single, range or all data points to printer or computer |
| Display Type | LCD, Color Graphic with User-Customizable Options |
| Resolution (mV) | 0.1mV |
| Data Points | 2000 with Date and Time Stamp |
| Certifications/Compliance | CE, TUV 3-1, FCC Class A |
| Temperature Probe Calibration | 1 point temperature offset calibration, 3 point LogR temperature calibration |
| Inputs | BNC (pH or ORP electrode), pin-tip (reference electrode), 8 pin MiniDIN (ATC temperature probe), two stirrer inputs (stirrer probe) |
| Accuracy (Temperature) | ±0.1°C |
| Weight (Metric) | 1.2 kg, modules add 0.2 kg each |
| Accuracy (mV) | ±0.2 or ±0.05%, whichever is greater |
| Stability | Selectable fast, medium, slow or Smart Stability setting; Selectable off or Automatic Smart averaging setting |
| Temperature (English) Operating | 41°F to 113°F (ambient) |
| Isopotential Point | 7.000pH (adjustable) |
| AC Adapter | Universal 50-60 Hz, 100-240 VAC power adapter (Cat. No. STARA-PWR) |
| Log Function Type | Automatic with Auto-Read, Timed, and Single-shot Measure Modes, Manual |
| Calibration | pH with calibration editing option, relative mV, ORP, LogR temperature and temperature |
| Relative Humidity Range | 5 to 85%, non-condensing |
| Alarm Output | Set point alarm, high/low limit alarm, calibration due alarm |
| IP Rating | IP54 |
| Temperature Selection | Manual or automatic with ATC temperature probe, automatic with pH electrode using LogR mode |
| Keypad | Numeric with menu-specific function keys and dual purpose scroll/shortcut keys |
| Outputs | USB, RS-232 |
| Range (Relative mV) | ±2000.0mV |
| Backlight Option | Yes |
| Temperature Range (English) | 22.0°F to 221.0°F |
| Weight (English) | 2.5 lb., modules add 0.5 lb. each |
| Resolution (Temperature) | 0.1°C, 0.1°F |
| Temperature (Metric) Operating | 5°C to 45°C (ambient) |
| Temperature Range (Metric) | -5°C to +105°C |
| Methods | 10 per channel |
| Range (ORP) | ±2000.0mV |
OHAUS™ Aquasearcher™ pH Meter AB41PH
The Aquasearcher™ pH Meter AB41PH is an advanced, research-grade benchtop pH meter with electrode, offering accurate, repeatable results with selectable resolution and an intelligent i-Steward system.
| Accuracy (mV) | ±0.3 |
|---|---|
| Log Function Type | 1000 Measurement, 10 Calibration |
| Resolution (pH) | 0.001, 0.01, 0.1 |
| Measurement Modes | Auto-stop,Timed,Continuous |
| Range (pH) | -2 to 20 |
| Calibration | Offset |
| Accuracy (pH) | ±0.002 |
| Calibration Points | Up to 5 |
| Data Management Details | Datalog with Time and Date Stamp |
| Display Type | LCD, 6.5 in. Segment and Dot Matrix |
| Outputs | USB, RS-232 (PC), RS-232 (Printer) |
| Data Points | 1000 Sets |
| Backlight Option | LCD |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to +125°C |
| Range (mV) | ±2000.0 |
| Accuracy (Temperature) | ±0.3°C |
Fisherbrand™ accumet™ AR415 pH Meter BioBasic Kit
Designed to deliver precise and reliable electrochemistry testing, the accumet AR415 offers enhanced performance in a streamlined design. Ideal for laboratories requiring dependable measurement capabilities.
Thermo Scientific™ Orion™ Pro Star PH211 pH/ORP Bench Meter PROMO
Designed to provide accurate and reliable pH, ORP and temperature analysis, the Thermo Scientific™ Orion™ Pro Star PH211 bench meter is well suited for laboratories that desire a modern meter with advance performance.
Fisherbrand™ FE150 pH benchtop meter 3-in-1 set with 3-in-1 single junction gel pH/ATC electrode and stand
Science Education
A science education product.
A science education product.
Designed for convenient routine pH measurement in the lab: user-friendly, stores data sets in non-volatile memory and meter-attachable electrode stand. Efficient sample reading and recording with flexible display options: display both pH and temperature or mV and temperature simultaneously.
YSI™ TruLab™ pH 1310 pH/mV Single Channel Laboratory Benchtop Meter
Easy-to-use meter with integrated thermal printer to accurately measure pH, mV (ORP) and temperature in lab
YSI™ TruLab™ pH 1110 pH/mV Single Channel Laboratory Benchtop Meter
Easy-to-use meter to accurately measure pH, mV (ORP) and temperature in laboratory
YSI™ TruLab™ pH 1310P pH/mV Single Channel Laboratory Benchtop Meter
Easy-to-use meter to accurately measure pH, mV (ORP) and temperature in lab with integrated thermal printer
Fisherbrand™ FE150 pH benchtop meter bio set with double junction gel pH electrode, ATC probe and stand
Science Education
A science education product.
A science education product.
Designed for convenient routine pH measurement in the lab: user-friendly, stores data sets in non-volatile memory and meter-attachable electrode stand. Efficient sample reading and recording with flexible display options: display both pH and temperature or mV and temperature simultaneously.
Fisherbrand™ FE150 Benchtop pH Meter Education Set
Science Education
A science education product.
A science education product.
Measure the acidity or alkalinity of a sample to a high degree of accuracy with the Fisherbrand™ FE150. Its intuitive, simple operation, easy-to-use interface and high accuracy measurements ensure maximum productivity in your classroom or lab.
Hach Company HQ440D Water Quality Laboratory pH Meter Package with PHC281 pH Electrode for Waters
Designed for water quality experts, the Hach HQ440D Laboratory Multi-Meter is an advanced laboratory meter that takes the guesswork out of measurements. HQD meters connect with smart Intellical electrodes that automatically recognize the testing parameter, calibration history, and method settings to minimize errors and setup time. The advanced HQD Laboratory Meter is designed to withstand years of continuous lab use. HQD meters feature a simple user interface that does not require manuals or training to operate. The Intellical PHC281 is a standard combination pH electrode, robust plastic body, refillable with built-in temperature sensor and 1 m cable. PHC281 is intended for laboratory use and specially designed for fast response and stabilisation to measure pH in general purpose water quality applications or in difficult samples such as low ionic strength (LIS), ultrapure, dirty, TRIS, or high-solid content samples.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Fisherbrand™ FE150 Benchtop pH Meter and Stand
Science Education
A science education product.
A science education product.
Designed for convenient routine pH measurement in the lab: user-friendly, stores data sets in non-volatile memory and meter-attachable electrode stand. Efficient sample reading and recording with flexible display options: display both pH and temperature or mV and temperature simultaneously.
OHAUS™ Aquasearcher™ pH Meter AB33PH
Science Education
A science education product.
A science education product.
The Aquasearcher™ pH Meter AB33PH is a highly reliable and user-friendly pH benchtop meter with electrode (ST310) for standard laboratory applications. Designed to measure pH and oxidation-reduction potential with temperature measurements.
| Accuracy (mV) | ±1 |
|---|---|
| Log Function Type | 1000 Measurement, Last Calibration |
| Resolution (pH) | 0.01, 0.1 |
| Measurement Modes | Auto-stop,Continuous |
| Range (pH) | -2 to 16 |
| Calibration | Linear |
| Accuracy (pH) | ±0.01 |
| Calibration Points | Up to 3 |
| Data Management Details | Datalog with Time and Date Stamp |
| Display Type | LCD, 6.5 in. Segment and Dot Matrix |
| Outputs | USB, RS-232 (PC), RS-232 (Printer) |
| Data Points | 1000 Sets |
| Backlight Option | LCD |
| Temperature Range (Metric) | -5°C to +110°C |
| Range (mV) | ±2000 |
| Accuracy (Temperature) | ±0.5°C |